ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΥΣΟΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ

Για μια ακόμη φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να μας κάνει περήφανους υψώνοντας την ελληνική σημαία στον ψηλότερο  ιστό, κερδίζοντας την πρώτη θέση στους στο Μπακού του Αζερμπαιτζάν

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης μας του Ρίο Ντε Τζανέϊρο, που δικαιωματικά θεωρείται ο κορυφαίος γυμναστής του πλανήτη στους κρίκους, κατέκτησε την πρώτη θέση και στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης “AGF Trophy 2017” που πραγματοποιήθηκε στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν

Ο Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χαρακτηριστική άνεση, συγκεντρώνοντας 15,466 βαθμούς, αφού εκτέλεσε για άλλη μία φορά εξαιρετικά το πρόγραμμά του με συντελεστή δυσκολίας 6,30, υπό τους ήχους του  «Ζορμπά» να ακούγεται για άλλη μία φορά από τα μεγάφωνα της επιβλητικής “Milli Gimnastika Arenasi”.

Τελετή απονομής

Παράλληλα, στον τελικό των κρίκων αγωνίσθηκε και ένας ακόμα Ελληνας ανερχόμενος αθλητής ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, ο οποίος πήρε την τιμητική 5η θέση με 13,800 βαθμούς (βαθμός εκτέλεσης: 8,100, βαθμός δυσκολίας: 5,70), αλλά έχασε ένα μετάλλιο που ασφαλώς ήταν μέσα στις δυνατότητές του.